SON DAKİKA

Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun olan Oktay AYDIN, New York Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Yükse... [Devamı]

Anasayfa > Haberler > Eğitim Gündemi > 2015 Üniversite Adaylarına Son Öneriler

2015 Üniversite Adaylarına Son Öneriler
Son Güncellenme : 14 Mar 2015 0:03

2015 Üniversite Adaylarına Son Öneriler

Bu yazıyı, yaşamda bir amacı olmayan, hangi üniversitede hangi bölümde öğrenim görmek istediği ile ilgili bir fikri olmayan, akademik olarak kendini tanımayan, YGS ve LYS soru derslerinin ve konularının ne olduğunu bilmeyen, bu konularda kendi durumunu, artılarını ve eksilerini analiz etmeyen, üniversite, bölüm hedefine, gireceği YGS ve LYS testlerine, konularına ve bu konulardaki durumuna göre plan yapmayan, bu planı yaşama geçirmeyen, amacı için özveride bulunmayan, iç disiplini olmayan, yeterince test ve soru çözmeyen, yapamadığı soruları bir bilene sorarak halletmeyen, kısacası sorumluluklarını ve ödevlerini yerine getirmeyen üniversite adayları boşuna okumasın.

Okumasın çünkü bu yazıda ve hiçbir yazıda YGS ve LYS için yapması gerekenleri yapmayanlar için “mucize öneriler reçetesi” yok ve olamaz da.

Bir biçimde kendini tanıyan, analiz eden, yaşamda ne yapmak istediği konusunda en azından kafa yoran, araştıran, üniversiteleri ve bölümleri tanımaya çalışarak, kendine, kişiliğine ve hedeflerine en uygun olan üniversiteyi, bölümü bulmaya çalışan, lisesi 9. Sınıftan itibaren ciddiye alan, YGS ve LYS’lerde soru gelen dersleri seçen ve bu derslerde gerekli özeni göstererek okul öğretmenlerini, dersleri dikkatlice dinleyen, verilen ödevleri yapan, sınavları ciddiye alan, düzenli tekrar yapan, YGS ve LYS konularındaki durumunun analizini yapan, çalışma planını bu duruma ve hedeflerine göre oluşturan, hedeflerini uygulayabilmek için gerekli ve yeterli özveride bulunabilen, biraz daha başarı için, dah az uyuyan, daha az TV, dizi, yabancı dizi  izleyen, daha az konsül, bilgisayar, internet oyunu oynayan, internette daha az gezinen, sosyal mecralarda daha az boy gösteren, daha az “chat” yapan, kısacası, özveri çıtasını bu dönem biraz yüksek tutan adaylar ise, hiç korkmadan, kaygılanmadan bu Pazar gönül rahatlığıyla sınava girsinler.

Gönül rahatlığı ile girsinler. Çünkü 15 Mart’ta girecekleri YGS’deki 160 soru tümüyle okullarında ağırlıklı olarak 9 ve 10. Sınıfta öğretmenlerinin anlattığı, örnek soru çözdüğü ve adayların üzerinde yoğun bir test becerisi kazandığı, yani bildiği ve tanıdık oldukları sorulardan oluşuyor. Kaygılanmasınlar. Çünkü Pazar günü çözecekleri sorular, şu ana kadar girdikleri deneme sınavı sorularından daha kolay olacak. Korkmasınlar. Çünkü bu soruların %90 bire bir aynısını ya da benzerini zaten 1-2 yıldır çözüyorlar. Yabancı, sürpriz bir soru demeti ile karşılaşmayacaklar. Ümitli olsunlar. Çünkü ellerinden geleni, hatta fazlasını yaptılar. Artık ürün alma, emeklerinin karşılığını görme vaktidir. Öyle ya da böyle bu karşılığı alacak ve bu yarışta, sorumluluğunu bilmeyen ve/veya çalışmayan arkadaşlarının önüne geçerek, istedikleri üniversitenin istedikleri bölümlerine girecekler.

Az da olsa şansa ihtiyaçları var.

Ben kendi adıma buradan tüm sorumlu ve çalışmış olan üniversite adaylarına bol şans diliyorum.

Diğerlerine diyecek bir sözüm yok. Onlar tercihlerini zaten yapmış durumdalar.

15 Mart 2015 Pazar 10.00’da gidin ve yaptığınız hazırlıkların meyvelerini toplayın. Sevimsiz ama hatırlatmak zorundayım, enerjinizi de korumaya çalışın çünkü YGS sonrası yarışın %60’lık kısmı için LYS’ler için mücadele devam ediyor olacak. 24 Temmuz’da yerleştirme sonuçları açıklandığında ise tüm yüklerinizden kurtulmuş, yaşamda yeni bir limana doğru yelken açmış olacaksınız unutmayın.

Tekrar hepinize bol şans.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Eğitim Gelecek Kariyer / Education Future Career
Eğitime ve Kariyere Dair / About Education and Career
T: 0212-427 0982 E:egitimvegelecek@gmail.com
Eğitime ve kariyere dair haberler verir. Okul öncesinden liseye, üniversiteden yaşam boyu eğitime eğitimin ve sınavların her düzeyinde danışmanlık hizmeti sunar. / News about educaion and career. Counseling on educaition of all level from preschool to lifelong education.