SON DAKİKA

Egitime Geleceğe Kariyere Dair / About Education Future Career... [Devamı]

Anasayfa > Haberler > Eğitim Gündemi > KYK boş üniversite yurt yatakları için başvuru alacak

KYK boş üniversite yurt yatakları için başvuru alacak
Son Güncellenme : 10 Mar 2015 12:01

KYK boş üniversite yurt yatakları için başvuru alacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce, boş yatağı bulunan ve yeni hizmete açılan yurt müdürlükleri için öğrencilerden on-line başvuru alınacak.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2014-2015 öğretim döneminde yedek listelerin değerlendirilmesi sonrasında, öğrenciler, www.kyk.gov.tr internet adresine başvuru yapacak.

Değerlendirme sonuçları, kamu kurum ve kuruluşlarından doğrulama yapılarak, aynı adresten açıklanacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğünce, yurtlarda barınmak için yedek sırası bekleyen üniversite öğrencilerinin başvuru taleplerini güncellemeleri gerektiği bildirildi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, yurtlarda barınmak için yedek sırasının gelmesini bekleyen üniversitelilerin yapmaları gereken işlemlere ilişkin bilgi verildi.

22. hafta yurt yedek liste sonuçlarının “www.kyk.gov.tr” adresinde yayımlandığının ifade edildiği açıklamada, halen yedek listede bekleyen ve barınma ihtiyacı devam eden öğrencilerin, 5-15 Şubat 2015′te açıktan müracaat ederek yedek bekleyenler dahil olmak üzere, “www.kyk.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numarasıyla başvuru taleplerini güncellemeleri gerektiği bildirildi.

Güncelleme işleminin, 15 Mart saat 23.59’a kadar gerçekleştirilebileceği belirtilerek, güncelleme işlemini tamamlayan öğrencilerin yedek listeden sıralarını takip etmeleri gerektiği duyuruldu.

YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK ÖĞRENCİLER
 1. Örgün Eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmayan öğrenciler,
 2. Daha önce kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “ Süresiz çıkarma cezası” alan öğrenciler,
 3. En az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışan veya sürekli geliri olan öğrenciler (Tatil dönemlerinde geçici olarak en fazla 120 gün çalışan veya ücretli staj yapanlar hariç),
 4. Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunan öğrenciler,
 5. Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler,
 6. Ailesinin ikametgahı okulun bulunduğu büyükşehir belediye sınırları içerisinde bulunanlar (Ek tabloda öğrenci alımı yapılacağı belirtilen ilçeler hariç) Tablo İçin TIKLAYINIZ.
BAŞVURUDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Yurt başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılmaktadır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde yurda yerleştirmeniz yapılmayacak olup, kayıt olmanız halinde ise yurtla ilişiğiniz kesilecektir.

 • Başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyin, konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanı cevaplayınız.
 • Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan yurda girmenizi engeller.
 • Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.
 • Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirlerini tam ve doğru olarak yazınız.
 • Başvuruda bulunduktan sonra gerekmesi halinde, başvuru bitim tarihine kadar bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.
YURT
Yurt istekleri ancak, öğrencinin ailesinin ikamet ettiği yer, öğrenim göreceği yükseköğretim kurumunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ise (Şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan görme engelli, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayan, skolyoz hastaları olan öğrenciler hariç) yurt başvurusu dikkate alınacaktır.
Yurt ücreti; yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında öğrenciden alınan paradır.
Depozito; öğrencilerin zamanında yatırılmayan yurt ücretini veya yurtta yapacakları zarara karşılık tutulan paradır.
Yurtların özelliklerine göre farklı yurt ücreti ve depozito alınmaktadır.
YURTLARDA KAYIT İÇİN İSTENİLEN BELGELER
1. Öncelik Belgesi

 • Şehit veya gazi çocuğu, (Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
 • %40 ve üzerinde engel durumu olanlar, (Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)
 • Anne ve babası vefat edenler, (Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden alınacak belge)
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
 • 12/05/2011 tarihli ve 27932 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Milli Sporcu Belgesi” almış sporcular,(T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
 • 2014-2015 öğretim yılında yükseköğrenim öğrencisi olarak Kurumumuza başvuran ve 13.05.2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle babası vefat eden öğrenciler

2. 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,
3. Anne veya babası %40 ve üzerinde engelli olanlar (Engelli için Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor).

YURTLARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı <br\>Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
Yurt İdare ve İşletme Dairesi Başkanlığı
Söğütözü Mah. 2176 Sokak NO:25 ÇANKAYA/ANKARA
Tel: 0(312) 551 60 00 Genel Müdürlük (pbx)
Faks: 0 (312) 551 65 60

İlk Yerleştirme Yurt başvuru sonuçları

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda barınmak isteyen öğrenciler için yurt başvuru sonuçları ” www.kyk.gov.tr ” adresinden açıklandı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait yurtlarda barınmak isteyen öğrenciler için yurt başvuru sonuçları açıklandı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait 384 yurta, 119.059 yeni üniversite öğrencisi yerleştirildi.

Kayıtlar 1-5 Eylül 2014′te.

2014-2015 öğretim yılında Lisans Yerleştirme Sınavı’na girerek yurt içi ve KKTC’de ilk defa herhangi bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri ile herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ara  sınıf öğrencilerinin yurt başvuru işlemleri tamamlandı. Yurt başvuru sonuçları, KYK’nın ” www.kyk.gov.tr  ” internet adresinden öğrenilebilecek.

2014 – 2015 öğretim yılında Lisans Yerleştirme Sınavı’na girerek yurt içi ve KKTC’de ilk defa herhangi bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve 1.sınıf öğrencileri ile herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden arasınıf öğrencileri 25 Temmuz 2014 – 11 Ağustos 2014 tarihleri arasında KYK’nın resmi web sitesi olan www.kyk.gov.tr  internet adresinden yayımlanacak başvuru formundan yurt başvurusu yapmıştı.

Bu başvuru süreci kapsamındaki öğrenciler için başvuru alımı tekrarlanmayacaktır. Yüksek Lisans, doktora, özel yetenek, dikey, yatay geçiş sınavı ile yükseköğretim programlarına girecek öğrenciler ile artık yıl öğrencileri için alınacak başvurular ileri bir tarihte duyurulacaktır. Yükseköğretim kurumlarına ek kontenjanla yerleşecek öğrencilerin yurt başvuruları ise ÖSYM tarafından ek yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra duyurulacak bir tarihte alınacaktır.

 

Yurtlarda Barındırma Koşulları:

Bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmak kaydıyla yurtlarımızda;

 

 • Ailesi yurdun bulunduğu şehir veya Büyükşehir belediye sınırları dışında oturan Ülkemiz öğrencileri (şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan âmâ, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayan öğrenciler hariç),
 • Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunmayan öğrenciler,
 • Ülkemize eğitim ve öğretim görmek üzere gelen Türkiye Burslusu,
 • Kurum ve diğer kuruluşların yurtlarından süresiz çıkarma cezası almamış öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrencilerden, yukarıdaki şartlarla birlikte ikamet tezkeresine sahip olanlar,

barındırılmaktadır.

 

Yurt Başvuruları:

Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asilden kazanamayan öğrencilere yedek sırası, yedek sıra verilemeyen öğrencilere ise yurda yerleştirilemediniz bilgisi verilmektedir.

Ara sınıf öğrencileri ile yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek öğrencilerinin yurtlara başvuruları; YURTKUR’un internet sayfasıwww.kyk.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Başvuruların kabul edileceği tarihler ve süreler her yıl Genel Müdürlükçe tespit edilmekte olup, genellikle bu başvurular;

 • Ara sınıflar için Temmuz ayı,
 • Yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yükseköğretim programına girecek öğrenciler için ise Eylül ayı içerisinde gerçekleşmektedir.

Artık yıl öğrencileri ise daha önce barındıkları yurt müdürlüklerine, tespit edilen sürede başvurarak, ancak bir öğretim yılı yurtta barındırılmaktadırlar. Bu başvuruların değerlendirme işlemi Bölge Müdürlüklerinin bulunduğu illerde bölge müdürlüklerince, bölge müdürlüğü bulunmayan illerde ise yurt müdürlüklerinde oluşturulan komisyonlar tarafından yapılmaktadır.

Belirlenen sürede başvuruda bulunmayanların başvuruları Bölge Müdürlüklerinin bulunduğu illerde bölge müdürlüklerince, diğer illerde ise yurt müdürlüklerince kabul edilerek yurtta boş yer olması halinde yerleştirme işlemi yapılmaktadır.

 

KURUM YURTLARINDA BARINMAK İÇİN BELİRLENEN TARİHLERDE MÜRACAAT EDEN ÖĞRENCİLERDEN YURDA KESİN KAYITTA İSTENEN BELGELER:

 

1- Öncelik Belgesi

 • Şehit veya gazi çocuğu, (Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
 • Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğün’den alınacak belge)
 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
 • Anne ve/veya babası Gençlik ve Spor Bakanlığı (taşra teşkilatı hariç) veya Yurtkur’ da çalışanlar, Yurtkur’dan emekli olanlar (Kurumdan alacakları onaylı belge)
 • Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
 • %40 ve üzerinde sakatlık durumu olanlar, (Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)
 • Anne ve babası vefat edenler, (Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan; malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların kendileri veya çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları,( Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
 • Mahkeme Kararı ile devlet yurtlarında barınmasına karar verilenler (Mahkeme Kararı)
 • ÖSYM Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’e giren öğrenciler,(Sonuç Belgesi)

2- 6 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,

 

NOT: Belirlenen tarihlerde müracaat eden öğrencilerin yurtlara yerleştirilmesinden sonra yurtta boş yer olması halinde yurda kabulü yapılacak öğrencilerden 6 adet fotoğraf ve öğrenci belgesi istenecektir.

 

Yurtlarda Barınma Süresi:

Kurum yurtlarında barınmak üzere başvuran öğrencilerden kesin kaydını yaptırmış olanlardan;

Devam ettikleri yükseköğretim kurumunun normal öğrenim süresi kadar,

Ara sınıflarda yurda girenler, geri kalan öğrenim süresi kadar,

Normal öğrenim süresinde öğrenimini bitiremeyen öğrencilerden, ihtiyaç sahibi ve yurttaki iyi hali tespit edilenler yurtta atıl kapasite olsa dahi en fazla bir öğretim yılı (artık yıl) yurtlarda barındırılırlar.

Öğrenciler, o öğretim yılı içerisinde hangi tarihte yurda kayıt yaptırmış olursa olsunlar bir öğretim yılı barınmış sayılırlar.

 

Yurt Ücreti ve Depozito İşlemleri:

Yurtlarda ücret ödenerek barınılır. Yurdun fiziki yapısı ve barındırma durumuna göre farklı yurt ücreti de alınabilmektedir.

 

Yurt Ücreti Ne Zaman ve Nasıl Ödenecektir?

Yurt ücretleri; her ayın son iş günü saat:14.00’a kadar yurt müdürlükleri ile Ziraat Bankası’nın şube, ATM ve internet bankacılığı kanalları ile tahsil edilebilmektedir.

Belirtilen sürede yurt ücretini ödemeyenlerin barındıkları aya ait ücretleri depozitolarından mahsup edilir. Kalan depozitoları iade edilerek yurtla ilişikleri kesilir. Bu öğrencilerin tekrar başvurmaları ve yurtta boş yer olması halinde, o öğretim yılı için iki kat depozito alınarak yeniden yurda kayıtları yapılır. Öğretim yılı sonunda gerekli iade işlemi yapılarak normal depozito ile barındırılmaya devam edilir.

Bir öğretim yılında yurt ücretini süresinde ödememe nedeniyle iki defa yurtla ilişiği kesilen öğrencilerin depozitoları irat kaydedilir ve o öğretim yılında yurtlara alınmazlar.

Yurt ücreti ödenirken öğrencilerin talep etmesi halinde günü gelmeden ileriki ayların ücreti peşin olarak ödenebilmektedir. Bir yıllık erken ödemelerde %20 indirim uygulanmaktadır.

Artık yıl öğrencilerinden yurt yatak ücreti iki katı olarak tahsil edilir.

Öğrenci yurttan kaydının silinmesini takip eden günden itibaren 10 gün içinde peşin yatırdığı yurt ücretini almazsa bu ücret kuruma irat kaydedilir.

Yurtta barınmakta iken kendi isteği ile kaydını sildiren öğrencilerin tekrar başvurmaları ve yurtta boş yer olması halinde, o öğretim yılı için iki kat depozito alınarak yeniden yurda kayıtları yapılır, öğretim yılı sonunda gerekli iade işlemi yapılarak normal depozito ile barındırılmaya devam edilirler.

Yurtlarda barınmaya devam edip de son ay veya döneme ait yurt ücretinin ödendiğinin belgelenmesi kaydıyla, diğer il ve ilçelerdeki Kurum yurtlarında 10 güne kadar ücretsiz barınma imkanı sağlanmaktadır.

Ayrıca, yurtlarda barındırılan öğrencilerden diğer il ve ilçelerde sınav, kurs, staj, yaz okulu ve benzeri eğitim faaliyetlerine katılanlar, yurt ücretlerini ödediklerini belgelemeleri kaydıyla faaliyette bulunduğu il ve ilçelerdeki Kurum yurtlarında faaliyet süresince ücretsiz kalabilirler.

 

Depozito Nedir?

Öğrencilerin zamanında yatırılmayan yurt ücretlerine veya yurtta yapacakları zarara karşılık olarak tutulan paradır.

Depozito miktarı her yıl aylık yurt yatak ücretine paralel olarak değişebilir. Depozito farkı yurtta kayıtlı öğrencilere tamamlattırılır.

Bildirilen sürede (en son Aralık ayı içerisinde) depozitosunu tamamlamayan öğrencilerin yurttaki mevcut depozitosu irat kaydedilerek, yurtla ilişiği kesilir. Bu sebeple ilişiği kesilen öğrenciler 10 gün içerisinde yeniden başvurmaları ve boş yer bulunması halinde yurtta barındırılırlar.

 

Yurt Ücreti ve Depozito Alınmayacak Öğrenciler:

Devletin koruması altındaki öğrencilerden, şehit ve gazi çocuklarından yurt ücreti ve depozito alınmaz.

Yurtlarda barınan kesin kayıtlı öğrencilerden maddi zaruret içerisinde bulunanlar ve zorunlu sebeplerle ödeme güçlüğüne düşenlerden yurt ücreti alınmamasına Genel Müdür’ün teklifi üzerine Yönetim Kurulunca karar verilebilir.

 

İzin İşlemleri:

Kurum yurtlarında barınan öğrencilere, yükseköğrenim kurumlarının akademik takvimleri gereği verilen tatiller ile hafta sonu (Cumartesi-Pazar ve diğer resmi tatiller hariç) , bir öğretim yılında toplam 60 güne kadar izin verilebilmektedir.

Hafta boyunca derslere sürekli devam zorunluluğu olmayan öğrenciler, devam etmekte oldukları yükseköğretim kurumlarından, dersi olmadığı günlere ait resmi yazı getirmeleri halinde almış oldukları izin 60 günlük izin süresine dahil edilmez.

 

Barındırılmakta Olan Öğrencilerin Hangi Sebeplerle Yurtla İlişiği Kesilir?

Yurda girmek için aranılan şartlardan herhangi birini sonradan kaybetmiş olanların,

Taksirli suçlar hariç, tecil edilmiş olsa dahi hakkında mahkumiyet kararı verilenlerin,

Yurt kurallarına uymayıp, süresiz uzaklaştırma cezası alanların,

Yurt ücretini zamanında ödemeyenlerin,

Devam etmekte olduğu öğretim kurumundan üç ay ve daha fazla uzaklaştırma cezası alanlar ile okulla ilişiği kesilenlerin, yurtla ilişiği kesilir.

 

Yurtlarda Kullanım ve Sorumluluğunuza Verilen Malzemeler Nelerdir?

Kaydı yapılan öğrenciye kalacağı oda ve yatak numarası yurt idaresince bildirilmektedir.

Yatağınıza en yakın bir dolap da kullanımınıza tahsis edilmektedir.

Nevresim takımı, yastık ve battaniye yurt malzeme deposundan verilmektedir.

 

Küçük İşletmeler:

Kurum yurtlarında bulunan lokanta – kantin, kafeterya, çamaşırhane, fotokopi, ayakkabı tamiri, terzi, bilardo, internet kafe vb. işletmeler öğrencilerimizin ihtiyaçlarının karşılamak üzere hizmet vermektedir.

2013-2014 Öğretim Yılı Ücret-Depozito Listesi:

https://www.kyk.gov.tr/Dosyalar/YurtUcretiDepozito.pdf

 

Beslenme:

Yurtlarımızda barınan öğrencilerin sağlıklı, dengeli ve ucuz beslenebilmeleri için müstecirler aracılığı ile işletilen lokanta-kantin, kafeterya gibi hizmet yerleri bulunmaktadır.

Yemeklerin fiyatı, piyasa fiyatları ortalamasının en az %35 oranında indirimli olup mutfak, depo, kullanılan araç gereçler ile malzemelerin kalitesi ve hijyen şartlarına uygunluğu diyetisyenler ya da yurt yöneticileri tarafından devamlı kontrol edilmektedir. Yemekler alakart ya da tabldot olarak verilmektedir.
Yurtlarımızda barınan öğrencilere yapılan günlük beslenme yardımı;
2013 yılında 2,20 TL’si sabah kahvaltısı, 4,50 TL’si akşam yemeği olmak üzere toplam 6,70 TL olarak verilen beslenme yardımı, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren kahvaltı yardımı 2,30 TL, akşam yemeği ise 5,00 TL olmak üzere toplam 7,30 TL’ye yükseltilmiştir.
Devlet koruması altındaki öğrencilere; 2014 yılında günlük 17,30 TL beslenme yardımı yapılmaktadır.
Barınma:
Kurum; halen 81 il, 145 ilçede ve 2 yurtdışında bulunan toplam 376 yurtta 314.274 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir.
Yurtlarımızda barınan ve maddi yetersizlik içerisinde bulunan öğrenciler ile şehit ve gazi çocukları, Devletin koruması altındaki öğrenciler, Türkiye burslusu öğrencilerden yurt ücreti alınmamakta olup; bu imkândan 2012-2013 öğretim döneminde 15.963 öğrenci yararlanmaktadır.
2013-2014 öğreetim yılı itibarıyla 131 ülkeden gelen 3.278′si kız, 6.434′ü erkek olmak üzere toplam 9.712 uluslararası öğrenciye Kurumumuz yurtlarında barınma imkanı sağlanmaktadır.
Ancak; 2012-2013 öğretim yılından itibaren ülkemizde öğrenim görecek olan yabancı uyruklu öğrenciler, ‘’uluslararası öğrenciler’’ olarak Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca ‘’Türkiye Burslusu’’ adı altında ülkemize davet edilmektedirler.
Bu öğrencilerimiz; burslulukları bitene kadar tahsis edilen kontenjanları dahilinde Kurumumuz yurtlarında depozito ve yurt ücreti alınmadan barındırılmaktadırlar.
Türkiye Burslusu öğrencilerinin her yıl ülkemize gelmeden önce TÖMER ve Üniversitelerin bulunduğu illere göre yurtlardaki yerleri ayrılmaktadır.
Uluslararası öğrenciler olarak ülkemize gelen tüm öğrencilerimize; Kurumumuza ait yurtlarda ülkemiz öğrencilerine verilen hizmetlerin tamamından herhangi bir ayrıma tabi tutulmaksızın eşit olarak yararlanmalarına imkan sağlanmaktadır.
2014 yılında Yönetim Kurulumuzca öğrencilerimizin ekonomik koşulları da dikkate alınarak aylık yurt yatak ücreti 120 TL olarak belirlenmiştir. Standardı yüksek, özel nitelikli yurtların aylık ücreti ise 120–210 TL arasındadır.
2013 yılında 2,20 TL’si sabah kahvaltısı , 4,50 TL’si akşam yemeği  olmak üzere 6,70 TL olarak verilen beslenme yardımı, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren sabah kahvaltısı 2,30 TL, akşam yemeği yardımı 5  TL olmak üzere 7,30 TL’ye yükseltilmiştir.
Devlet koruması altındaki öğrencilere yapılan günlük yardım ise; 2013 yılında 16,70 TL iken, 2014 yılında 17,30 TL’ ye yükseltilmiştir.
Yurtlarımızda barınan öğrencilerin, dersleri dışında kalan serbest zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek, bedensel, zihinsel ve kültürel yönden gelişmelerini sağlamak, aralarında dostluk, kardeşlik ve arkadaşlık duygularını geliştirmek amacıyla sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenlenmekte, bölgeler ve yurtlar arası yarışma ve turnuvalar yapılmaktadır. Ayrıca, psiko-sosyal servislerde öğrencilerimize koruyucu ruh sağlığı hizmeti de verilmekte, yurtlara yeni kayıt yaptıran öğrencilere uyum sağlamaları maksadıyla oryantasyon programları düzenlenmektedir.
Şehir dışından gelen öğrenciler için tanıtım faaliyetleri yapılarak terminallerde kurulan stantlar aracılığı ile karşılanıp yurtlara yerleştirilmeleri sağlanmıştır.
Kurumumuz çeşitli dernek, vakıf, spor federasyonları, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının tüm etkinliklerine de barınma hizmetiyle destek vermektedir.

Yorumlar

Bu Yazıya 44 Yorum Yapılmış

 • ozlem kurt 26.12.2014 Cum 13:30:38

  En yakin artik yil yurt basvuru tarihi ne zaman

 • Selma 21.12.2014 Paz 16:31:40

  ek yerleştirilmeden kayıt yaptık yedek 293 görünüyor istanbul için bize sıra ne zaman gelir

 • gülşen kayır 17.12.2014 Çar 15:26:37

  kyk online dilekçe linkini atabilir misiniz

 • ozlem kurt 08.12.2014 Pts 8:41:17

  Merhaba ben artik yil ogrencisiyim ama suan yurda gecmek istiyorum nerden basvuru yapabilirim yardim edermisinz

 • yusuf yetişir 01.12.2014 Pts 15:55:27

  ben ek kontenjan yedek sırada 12. sıradayım ne zaman kayıt olurum bilgi verebilirmisiniz acaba

 • ebru 12.11.2014 Çar 19:05:20

  Ek yurt başvuruları ne zaman başladı

 • Ali Yılmaz 04.11.2014 Sal 10:54:07

  Merhaba YurtKur Sonuç Belgesinde ” ek kontenjan ösym tarafından doğrulanmadı” ifadesinİn ne anlama geldiği hakkında bilgilendirirseniz sevinirim . 2.kez sorulan bir soru ve hala cevaplandırılamamış.

  • Editor 04.11.2014 Sal 17:40:20

   bilemiyoruz. KYK’ya sormalısınız.

 • HHamdullah KOÇ 27.10.2014 Pts 12:35:12

  Merhaba bn erzurum 8.ci yedek çıktı . Ne zmn alinirm sizce teskkrlr

 • Hzl hzl 25.10.2014 Cts 4:49:04

  Ayrıca normal yerleştirmelerde yerleştiği için eklerde veremiyormuyuz tercih..

  • Editor 25.10.2014 Cts 8:04:16

   hayır veremiyorsunuz.

 • Hzl hzl 25.10.2014 Cts 4:44:41

  Sisteme giriş yaptıktan sonra sonuçların açıklandığı yerde böyle birşey diyor..

 • Hzl hzl 24.10.2014 Cum 21:41:36

  Mrb ek kontenjanlı ösym tarafından doğrulanmadı diyor burda ne denmek isteniyor yardımcı olabilir misiniz

  • Editor 24.10.2014 Cum 23:47:25

   nerde diyor?

 • meraklı 22.10.2014 Çar 12:12:54

  6. yedekteyim acaba bana sıra gelirmi ve ne yapmam gerekiyor

  • Editor 23.10.2014 Per 6:13:58

   umarız gelir.

 • şuşummmm 21.10.2014 Sal 22:29:39

  ek yerleştirmede yerleştim 49. yedekteyim ne yapacam bilmiyom yardım edermisiniz lütfen nerden öğrenebilirim kayıthakkı kazandğımım acilllllllllllllllll

  • Editor 21.10.2014 Sal 22:57:11

   kyk.gov.tr yi takip et. yedekler içim tekrar duyuru yapılacak.

 • şuşummmm 21.10.2014 Sal 22:28:58

  ek yerleştirmede yerleştim 49. yedekteyim ne yapacam bilmiyom yardım edermisiniz lütfen nerden öğrenebilirim kayıthakkı kazandğımım

 • yusuf erkan 21.10.2014 Sal 19:28:39

  ek yerleştirme yurtla yedeklere girdim 27. sıradayım ne yapıcağımı bilmiyorum yol gösterirmisiniz? onlarmı arıyacak benmi takip ediceğim ?

  • Editor 21.10.2014 Sal 20:20:13

   kyk.gov.tr de duyurulacak yedekler kayıt hakkı diye.

 • vrl 21.10.2014 Sal 7:33:33

  Ek kontenjanla gelenlerin neden hala kyk yurt sonuclari aciklanmadi ?

 • Lorenz 20.10.2014 Pts 22:12:44

  Ya ek tercihlerde yerleşenler ek kayıt süresi uzatıldı acaba kyk ek yurt başvuruşarıdamı uzatılacak neden açıklamıyorlar

  • Editor 21.10.2014 Sal 6:02:31

   evet bi açıklama yok.

  • Editor 21.10.2014 Sal 6:02:56

   ama genelde kayıt boyunca kyk da kayıt alır.

 • sabri ay 20.10.2014 Pts 16:39:15

  ek yerleştirme yurt sonuçları açıklandımı?

  • Editor 20.10.2014 Pts 18:36:17

   henüz değili kyk.gov.tr den takibe devam.

 • ilayda 20.10.2014 Pts 15:29:38

  Ben ek tercihle yerlestim kyk ya basvuru yaptim ancak basvurunuz bulunmamaktadir diyor acaba siralamami nasil ogrenebilirim ek tercihlerin tarihi ne zaman aciklanacak

  • Editor 20.10.2014 Pts 16:22:18

   KYK resmi açıklama yapmadı. Bu hafta açıklayabilir.

 • Arda umut dalmıs 19.10.2014 Paz 19:11:39

  Bu sene ek kontenjan yurt alımı ne zaman başlayacak?? Fikri olan varsa paylasabilir mi ..

 • Arda umut dalmıs 19.10.2014 Paz 19:09:50

  Bu sene ek kontenjan yurt alımı ne zaman başlayacak?? Fikri olan varsa paylasabilir mi

  • Editor 20.10.2014 Pts 6:05:57

   kayıt tarihileri itibariyle zaten başvurular alındı.

 • Ad Soyad 17.10.2014 Cum 11:07:43

  Kyk Ek kontenjan ne zaman açıklanacak bi bilginiz var mı acaba

  • Editor 17.10.2014 Cum 13:46:02

   hayır yok.

 • dilek yıldız 15.10.2014 Çar 13:20:37

  merhaba kardeşim için bir sorum olacaktı..Kardeşim geçen sene hatayda ek tercihlerle bir bölüm kazandı ve kaydını yapıp bir hafta okula gitti sonra bıraktı.bu sene tekrar gidip kaydını yapıp gitti..merak ettiğim kyk başvurusunu hansine göre yapacak normal olana göre mi ek tercihe göre mi..ugun son gün cevap bekliyorum acill

  • Editor 15.10.2014 Çar 16:58:09

   ek tercihle yerleşti ve o kaydı duruyorsa ek tercihli, normal kayıtlı ise normal öğrenci olarak.

  • Editor 15.10.2014 Çar 16:58:10

   ek tercihle yerleşti ve o kaydı duruyorsa ek tercihli, normal kayıtlı ise normal öğrenci olarak.

  • Editor 15.10.2014 Çar 16:58:10

   ek tercihle yerleşti ve o kaydı duruyorsa ek tercihli, normal kayıtlı ise normal öğrenci olarak.

 • Düzgün Kız Öğrenci Yurdu 03.10.2014 Cum 12:21:53

  Üniversiteli olan tüm öğrencilerimizi tebrik ederiz.
  İstanbuldaki üniversiteleri kazanan ve şehir dışından gelecek olan bayan öğrencilerimizi; yapımı bu sene tamamlanan Düzgün Kız Öğrenci Yurdu’muza bekleriz.
  Detaylı bilgi için; 0212 652 52 53 yada 0532 179 21 37

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Eğitim Gelecek Kariyer / Education Future Career
Eğitime ve Kariyere Dair / About Education and Career
T: 0212-427 0982 E:egitimvegelecek@gmail.com
Eğitime ve kariyere dair haberler verir. Okul öncesinden liseye, üniversiteden yaşam boyu eğitime eğitimin ve sınavların her düzeyinde danışmanlık hizmeti sunar. / News about educaion and career. Counseling on educaition of all level from preschool to lifelong education.